Porównanie metod czyszczenia klimatyzacji – zalety i wady

Porównanie metod czyszczenia klimatyzacji – zalety i wady

Aby klimatyzacja mogła nam służyć przez cały rok, nie wystarczy jedynie uzupełniać układ o czynnik chłodzący. Regularnie należy ją czyścić i właściwie eksploatować, by zachowała sprawność przez lata. W niniejszym artykule przedstawiamy dziesięć metod czyszczenia klimatyzacji oraz ich wady i zalety. Niektóre z nich można przeprowadzić samemu, inne zlecić profesjonalnym warsztatom.

Metoda wodna

Oczyszczanie układu klimatyzacji w samochodzie metodą wodną polega na płukaniu układu w obiegu zamkniętym. Metoda wodna wykonywana jest przy użyciu specjalnego urządzenia. Płukanie klimatyzacji wodą czyni tę metodę jedną z najskuteczniejszych i najbardziej pomocnych przy usuwaniu opiłków metalu powstających w wyniku tarcia. Czyszczenie klimatyzacji za pomocą metody wodnej to działanie pozbawione użycia chemii. Dzięki temu jest przyjazne dla środowiska. Należy jednak pamiętać, że zakup i konserwacja urządzenia do czyszczenia układu klimatyzacji wodą wiąże się z wysokimi kosztami. Decydując się na jego kupno, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 2000 zł.

Metoda ozonowania

Jednym z najpopularniejszych sposobów oczyszczania klimatyzacji jest metoda ozonowania. Ozon to część atmosfery, więc czyszczenie klimatyzacji metodą ozonowania jest niezwykle skuteczne i realizowane wyłącznie przy użyciu składników powietrza. Metoda ozonowania eliminuje grzyby i drobnoustroje oraz usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy. Główną cechą działającą na niekorzyść tej metody jest wysoka cena urządzeń do ozonowania. Dobry generator ozonu to wydatek rzędu 1500 złotych. Jednak decydując się na zakup generatora ozonu, inwestujemy w urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Oprócz konserwacji i czyszczenia klimatyzacji, generator ozonu świetnie sprawdzi się do dezynfekowania wnętrz mieszkalnych. Należy również brać pod uwagę fakt, że nieprawidłowo wykonane ozonowanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Metoda ultradźwiękowa

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne oczyszczanie układu klimatyzacji metodą ultradźwiękową, należy mieć na uwadze, że wiąże się to z zakupem specjalnego płynu ultradźwiękowego oraz urządzenia generującego ultradźwięki. Ekonomiczny zestaw do wykonania metody ultradźwiękowej to wydatek rzędu 1500 złotych. Można zlecić czyszczenie klimatyzacji przy użyciu tego sposobu mechanikowi, wówczas zapłacimy około 120 złotych. Jednak metoda ultradźwiękowa jest krótkotrwała. Pomimo to uważa się ją za najbardziej skuteczną w walce z grzybami, pleśnią i bakteriami osadzającymi się na parowniku. Skutecznie też usuwa nieprzyjemne zapachy z wnętrza pojazdu.

Metoda chemiczna

Najprostszym oraz najtańszym sposobem czyszczenia klimatyzacji jest metoda chemiczna. Polega na wykorzystaniu profesjonalnych środków do czyszczenia klimatyzacji. Metodę chemiczną można wykonać samemu w garażu bądź na parkingu pod blokiem. Ceny preparatów do samodzielnego czyszczenia układu wahają się od 30 – 40 złotych. Przeprowadzenie procesu czyszczenia klimatyzacji przy użyciu środków chemicznych jest banalnie proste. Wystarczy spryskać nimi nawiewy bądź bezpośrednio parownik. Spraye i pianki do czyszczenia klimatyzacji występują w wielu wariantach zapachowych. Są bezpieczne dla zdrowia oraz dla środowiska. Używając metody chemicznej do czyszczenia klimatyzacji, należy mieć świadomość, że dość często trzeba ją ponawiać ze względu na skuteczny, aczkolwiek krótki czas działania preparatów.

Metoda suchego lodu

Suchym lodem nazywamy dwutlenek węgla, który przyjął stały stan skupienia. Jego temperatura utrzymuje się na poziomie -78,5 st. Celsjusza. Czyszczenie przy użyciu metody suchego lodu polega na wystrzeleniu go z dyszy urządzenia pod bardzo dużym ciśnieniem w stronę czyszczonych powierzchni. Suchy lód świetnie sprawdza się do usuwania pasożytów i pleśni. Pomimo swej skuteczności metoda suchego lodu w odróżnieniu od płynów do dezynfekcji klimatyzacji jest rozwiązaniem niezwykle drogim i jej wykonanie lepiej jest zlecić w profesjonalnym serwisie. Profesjonalne wytwornice do suchego lodu kosztują ponad 100 000 złotych, a nieumiejętne posługiwanie się dyszą o dużym ciśnieniu może uszkodzić delikatne elementy układu klimatyzacji.

Metoda parowa

Znacznie tańszym rozwiązaniem w zakupie oraz utrzymaniu w przeciwieństwie do wytwornic suchego lodu jest metoda parowa. Dobrej jakości parownica to koszt nieco ponad 300 złotych, a jej zastosowanie jest wszechstronne. Niektóre wytwornice pary posiadają w dodatku funkcję ozonowania. Dzięki temu, decydując się na metodę parową, zyskujemy nie tylko poprawnie wyczyszczony układ klimatyzacji, ale również pozbywamy się drobnoustrojów i bakterii. Używanie pary do czyszczenia klimatyzacji nie wymaga wykorzystania żadnych dodatkowych detergentów, potrzebna jest tylko woda destylowana. Pomimo tak niskiej ceny i prostego użycia metoda parowa ma swoje wady. Nie czyści dokładnie każdego elementu, a ze względu na brak konieczności użycia dodatkowych detergentów, czyszczenie parą nie należy do najskuteczniejszych.

Metoda odtłuszczania

Wybór środków do oczyszczania klimatyzacji różnymi preparatami odtłuszczającymi jest duży. Można znaleźć środki do metody odtłuszczającej w różnej cenie wahającej się od 50 do ponad 100 złotych. Metoda odtłuszczająca skutecznie pozwoli oczyścić filtry i części układu klimatyzacji z pozostałości oleju i smaru. Pozwoli to na sprawniejsze i lepsze działanie klimatyzacji w samochodzie. Jest to jednak metoda mało wydajna, ponieważ preparaty odtłuszczające oczyszczają klimatyzację, ale nie usuwają drobnoustrojów ani pleśni. Stosując tę metodę, należy zaopatrzyć się dodatkowo w preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.

Metoda iniekcji płukanki

Płukanki do układu klimatyzacji stosuje się tuż przed napełnieniem układu czynnikiem chłodzącym bądź przed wymianą części układu. Dzięki metodzie iniekcji płukanki pozbywamy się opiłków powstałych na skutek tarcia, usuwamy wodę oraz zanieczyszczania z układu. Poza tym płukanki skutecznie zabezpieczają metale przed korozją. Prawidłowo wykonana metoda iniekcji płukanki zwiększa żywotność klimatyzacji, poprawia jej wydajność. Do samodzielnego jej wykonania potrzebne jest specjalne urządzenie do płukania układu. Koszt takiego urządzenia to około 1500 złotych, a sam płyn do płukania do wydatek rzędu 200 złotych za 5 litrów. Zaleca się więc, by metodę iniekcji płukanki zlecać profesjonalnym serwisom.

Metoda hydrokinetyczna

Ta metoda czyszczenia polega na wystrzeleniu w układ klimatyzacji powietrza o dużej energii kinetycznej. Powietrze przechodzące przez układ z dużym ciśnieniem wypycha zanieczyszczenia spotkane na swojej drodze. Metoda hydrokinetyczna nie jest jednak popularna w Polsce.

Czyszczenie mechaniczne

Najlepszym sposobem do przeprowadzenia czyszczenia mechanicznego klimatyzacji jest całkowite wyjęcie całego zespołu i mozolne jego czyszczenie. Będziemy mieli wówczas pewność, że wszystko jest dokładnie wyczyszczone i żaden element nie zostanie pominięty. Jednakże tę metodę stosować mogą jedynie profesjonaliści. Dlatego najlepiej powierzyć ją warsztatom. Przy czym należy mieć na względzie, że usługa czyszczenia mechanicznego klimatyzacji może znacznie nadszarpnąć nasz budżet.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło