Jak oszczędzić na kosztach eksploatacji klimatyzacji? Kilka praktycznych rad!

Jak oszczędzić na kosztach eksploatacji klimatyzacji? Kilka praktycznych rad!

Starsi kierowcy z pewnością pamiętają czasy, kiedy klimatyzacja w samochodach uznawana była za przejaw luksusu. Nie każdy mógł sobie pozwolić na powiew przyjemnego chłodu podczas jazdy w upalny dzień. Czasy jednak się zmieniły i od jakiegoś czasu trudno jest kupić nowy samochód, który nie byłby wyposażony w klimatyzację. Stała się ona bazowym elementem wyposażenia niemal każdej popularnej marki. Odpowiednia eksploatacja układu klimatyzacji pozwala przez długi czas cieszyć się jej działaniem. W upalne dni przyjemnie schładza wnętrze pojazdu, zaś zimą świetnie sprawdza się jako wsparcie ogrzewania oraz pomaga w skutecznym odparowywaniu szyb. Należy jednak właściwie o nią dbać: wykonywać regularne przeglądy, stosować dobrej jakości preparaty do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Z niniejszego poradnika dowiesz się, jak utrzymać swoją klimatyzację w dobrej kondycji.

W jaki sposób działa klimatyzacja w samochodzie?

Chociaż na pozór działanie klimatyzacji wydaje się procesem skomplikowanym, w rzeczywistości działa ona w niezwykle prosty sposób. Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z następujących elementów: sprężarka (kompresor), chłodnica (skraplacz), osuszacz, zawór rozprężny, parownik i wentylator. Wszystkie te elementy biorą czynny udział w schładzaniu wnętrza pojazdu, a dzięki właściwej eksploatacji klimatyzacji w samochodzie minimalizujemy potrzeby jej naprawiania.

Najważniejszym elementem całego układu klimatyzacji jest sprężarka. To ona odpowiada za obieg czynnika chłodzącego w układzie. Napędzana paskiem klinowym silnika podnosi ciśnienie oraz temperaturę czynnika. Ze sprężarki czynnik pompowany jest do skraplacza, gdzie zmieniany jest jego stan skupienia z gazowego w ciekły. W skraplaczu obniżana jest również jego temperatura. W osuszaczu skroplony czynnik oczyszczany jest przy pomocy filtra z zanieczyszczeń i wilgoci, by trafić do zaworu rozprężnego, by pod wpływem gwałtownego obniżenia ciśnienia nastąpiło ochłodzenie cieczy i zamiana jej w gaz, który chłodzony jest przez parownik. Następnie wentylatorami schłodzone przez parownik powietrze trafia do kabiny samochodu.

Na czym polega eksploatacja układu klimatyzacji?

Cały proces schładzania wnętrza samochodu przy pomocy klimatyzacji generuje duże ilości wilgoci, która jest pożywką dla różnego rodzaju bakterii. Nadmiar wilgoci osiada zazwyczaj na parowniku, który ma za zadanie odparowanie czynnika chłodniczego. W tym celu należy pamiętać o właściwej eksploatacji układu klimatyzacji w samochodzie. Dlatego niezwykle ważne są pewne czynności, które pomogą utrzymać klimę w dobrej kondycji.

Właściwe używanie klimatyzacji w samochodzie zaczyna się jeszcze przed odpaleniem silnika samochodu. Po wejściu do pojazdu w upalny letni dzień otwórzmy na kilkadziesiąt sekund wszystkie drzwi. W jakim celu? Otóż w gorące dni temperatura wewnątrz pojazdu jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Po otwarciu wszystkich drzwi temperatura wyrównuje się, a klimatyzacja będzie mniej obciążona w trakcie pracy.

Aby wydłużyć żywotność układu klimatyzacji należy również dbać o to, by układ klimatyzacji pracował minimum 20 minut tygodniowo. Dzięki temu w trakcie eksploatacji klimatyzacji samochodowej smarowany jest kompresor. Oznacza to więc, że klimatyzację należy włączać nie tylko latem, ale również zimą, przynajmniej na parę minut dziennie. Pomoże ona w skutecznym odparowaniu szyb.

Do czego prowadzi niewłaściwa eksploatacja klimatyzacji samochodowej?

Nieumiejętna eksploatacja klimatyzacji doprowadzić może do szeregu problemów. Nieczyszczona i nieserwisowana należycie powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów oraz przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych. Stale utrzymująca się w układzie klimatyzacji wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów. Przy działaniu klimatyzacji dostają się one do wnętrza pojazdu i stanowią realne zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów.

Odgrzybianie oraz czyszczenie układu klimatyzacji możemy wykonać samodzielnie. Konserwację klimatyzacji najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku. Świetnie do tego sprawdzają się profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji. Regularne stosowanie dobrych środków do czyszczenia klimatyzacji znacznie przedłuża jej żywotność, a co za tym idzie obniża koszty napraw.

Najlepsze środki do czyszczenia klimatyzacji?

Regularne czyszczenie oraz właściwa eksploatacja klimatyzacji to czynniki, które gwarantują wieloletnie poprawne działanie układu. Największym problemem, który dotyka układ klimatyzacji, okazuje się pleśń. Jest ona niezwykle niebezpieczna dla układu oddechowego, dlatego należy postawić na dobrej jakości preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.

Dla zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów ważna jest także regularna dezynfekcja układu klimatyzacji w samochodzie. Spadek wydajności układu klimatyzacji, nieprzyjemne zapachy – to oznaki, że należy niezwłocznie przeprowadzić czyszczenie układu. Czyszczenie parownika, nawiewów, kanałów wentylacyjnych przy użyciu płynów do dezynfekcji klimatyzacji odwdzięczy się na przyszłość, zapewniając nam komfort w trakcie podróży samochodem.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło