Czym grozi niedokładne czyszczenie klimatyzacji?

Czym grozi niedokładne czyszczenie klimatyzacji?

W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić samochód pozbawiony klimatyzacji. Przynajmniej od 10 lat nowe modele samochodów każdej marki w wyposażeniu bazowym posiadają klimatyzację jedno- lub dwustrefową. Przyjemne chłodne powietrze płynące z nawiewów przynosi ukojenie w czasie upalnych letnich dni. Zimą klimatyzacja również jest użyteczna. Pomaga w skutecznym odparowaniu szyb i dogrzaniu wnętrza pojazdu. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że niewłaściwie eksploatowana oraz nieczyszczona klimatyzacja prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości i chorób od klimatyzacji.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie zagrożenia niesie za sobą źle używana klimatyzacja oraz jak zabezpieczyć się przed najczęstszymi dolegliwościami wywoływanymi przez grzyby oraz bakterie w klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Aby przyjemne chłodne powietrze z klimatyzacji mogło wpadać do naszego samochodu, potrzebne jest właściwe działanie wszystkich jej podzespołów. W przeciwnym razie kierowcy i pasażerom zagrażają różnego rodzaju choroby od klimatyzacji. Układ klimatyzacji składa się z: kompresora, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężnego, parownika oraz wentylatora. 

Najważniejszym elementem układu klimatyzacji jest kompresor. To on odpowiada za zwiększenie ciśnienia oraz temperatury czynnika chłodzącego. Pompowany przez kompresor czynnik trafia do skraplacza, który, jak sama nazwa wskazuje, skrapla go, czyli zmienia jego stan skupienia z gazowego w ciekły. W stanie ciekłym czynnik trafia do osuszacza, który ma za zadanie oczyszczenie go oraz usunięcie wilgoci. Dzięki pracy osuszacza jesteśmy chronieni przed różnego rodzaju bakteriami z klimatyzacji. W zaworze rozprężnym następuje gwałtowne obniżenie ciśnienia i ponowna zamiana stanu skupienia czynnika chłodzącego. Tym razem zamieniany jest on ze stanu ciekłego w gaz, który chłodzi parownik. To właśnie parownik jest największym siedliskiem grzybów w klimatyzacji ze względu na osadzające się na nim duże ilości wilgoci. Regularne oczyszczanie parownika pozwoli ustrzec się przed objawami grzyba w klimatyzacji samochodowej. W tym celu warto jest stosować profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji. Powietrze przepływa przez parownik, ulegając schłodzeniu, a za pomocą wiatraka jest kierowane do kabiny.

Dzięki temu możemy delektować się chłodem. Cały proces działania układu klimatyzacji generuje duże ilości wilgoci, która jest pożywką dla bakterii i grzybów w klimatyzacji.

Klimatyzowane pomieszczenie a zdrowie

Pomimo niewątpliwej ulgi, jaką przynosi korzystanie z klimatyzacji w samochodzie czy też w innych pomieszczeniach, jej niewłaściwa eksploatacja prowadzi do tego, że coraz więcej osób skarży się na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, czyli tzw. przeziębienie od klimatyzacji. Użytkownicy narzekają na nawracający kaszel, katar od klimatyzacji w samochodzie, a nawet anginę. Aby możliwie skutecznie unikać infekcji od klimatyzacji, należy właściwie o nią dbać. Odpowiednia eksploatacja układu pozwoli wyeliminować nieprzyjemne objawy używania klimatyzacji.

Wypróbuj tych kilka prostych kroków, by ograniczyć możliwość zachorowania na choroby od klimatyzacji: po pierwsze – w upalny dzień wyłącz klimatyzację na parę minut przed opuszczeniem pojazdu. Wówczas temperatura się wyrówna i po wyjściu na zewnątrz nie doznasz szoku termicznego, dzięki czemu zmniejszysz szansę zachorowania na chorobę klimatyzacyjną. Po drugie regularnie dbaj o czystość układu klimatyzacji. Możesz samodzielnie stosować różnego rodzaju preparaty do oczyszczania klimatyzacji, wykonywać ozonowanie wnętrza pojazdu, a przynajmniej raz na dwa lata udać się do profesjonalnego warsztatu w celu sprawdzenia szczelności oraz poprawności działania układu. Po trzecie – nie przebywaj zbyt długo w klimatyzowanym pomieszczeniu. Chłodne powietrze, powstające na skutek schłodzenia czynnika chłodzącego wysusza śluzówkę nosa, co powoduje katar od klimatyzacji. Tych kilka kroków pozwoli Ci zapobiec infekcjom od klimatyzacji.

Jakie są zagrożenia używania klimatyzacji?

Pomimo przyjemnego chłodnego powietrza wpadającego do kabiny samochodowej, niewłaściwe używanie klimatyzacji może prowadzić do różnych infekcji. Problemy z zatokami, nieuleczalny katar i uczucie suchości w nosie to tylko niektóre z objawów chorób wywoływanych przez bakterie z klimatyzacji. Zaniedbana i zanieczyszczona klimatyzacja może powodować różnego rodzaju choroby takie jak zapalenie płuc lub angina. Właściwa eksploatacja oraz regularne przeglądy w profesjonalnym warsztacie pozwolą na zabezpieczenie się przed zagrożeniami wynikającymi z używania klimatyzacji.

Choroby od klimatyzacji samochodowej

Tak zwane przeziębienie klimatyzacyjne to niejedyna choroba wywoływana przez błędne używanie klimatyzacji w samochodzie. Zanieczyszczona klimatyzacja doprowadzić może nawet do zapalenia płuc lub anginy. Ponadto brudne elementy układu klimatyzacji spowodować mogą powstanie grzyba w klimatyzacji samochodowej. Jego obecność poznasz po charakterystycznym zapachu pleśni wydobywającym się z kratek nawiewu. Dlatego, aby utrzymać klimatyzację w sprawności przez długi czas, warto ją regularnie serwisować. Wykonywanie przeglądów w warsztacie pozwoli uniknąć różnego rodzaju chorób klimatyzacyjnych. Sami również możemy dbać o nasz układ klimatyzacji, stosując profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji. Pozwoli to na znaczne zredukowanie szans na zachorowanie na choroby wywołane przez grzyba w klimatyzacji.

Powstawanie grzybów w klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji powinno być wykonywane regularnie, minimum dwa razy w ciągu roku. Najlepiej czynności związane z czyszczeniem klimatyzacji wykonywać na wiosnę oraz jesienią, przygotowując ją do dwóch najcięższych okresów w roku. Ponadto wiosną oraz jesienią powietrze jest znacznie bardziej wilgotne niż latem czy zimą. Nieusuwana wilgoć sprzyja pojawianiu się drobnoustrojów, grzybów oraz bakterii w klimatyzacji. Rozwijająca się pleśń za pośrednictwem nadmuchu wpada do kabiny samochodowej, narażając zarówno kierowcę, jak i pasażerów na choroby wynikające z nieczyszczonej klimatyzacji, w tym zapalenie płuc.

Objawy zagrzybionej klimatyzacji

Zagrzybiona klimatyzacja to wyjątkowo nieprzyjemny problem. Grzyb w układzie klimatyzacji samochodowej jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Pierwszy objaw zagrzybionej klimatyzacji możemy poznać po wpadającym do kabiny nieprzyjemnym, charakterystycznym zapachu pleśni. Objawy choroby wywoływanej przez zagrzybioną klimatyzację są wyjątkowo groźne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby, a także mogą nasilać reakcje alergiczne u alergików oraz problemy z oddychaniem u astmatyków. By temu zapobiec, warto regularnie dbać o czystość klimatyzacji. stosując preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.

Jak dbać o klimatyzację?

Aby zapobiec chorobom od klimatyzacji, warto regularnie dbać o czystość układu klimatyzacyjnego. Ponadto, by przestrzec się przed objawami wywoływanymi przez grzyby w klimatyzacji, należy właściwie jej używać. Na prawidłową pracę klimatyzacji wpływ mają proste codzienne czynności, jakie wykonujemy w trakcie jazdy samochodem. 

Po pierwsze, przed włączeniem klimatyzacji otwórzmy w pojeździe wszystkie szyby, by wpuścić powietrze z zewnątrz do środka. W upalny dzień temperatura w samochodzie jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Sięga nawet 70 stopni Celsjusza. Dzięki otwarciu szyb przed podróżą, powietrze z zewnątrz wpada do pojazdu i temperatura się wyrównuje do tej panującej na zewnątrz, dzięki czemu układ klimatyzacji nie jest obciążony. 

Po drugie, na około 5 minut przed zakończeniem podróży wyłączmy klimatyzację. Temperatura w pojeździe automatycznie wzrośnie, dzięki czemu nie będziemy narażeni na szok temperaturowy, co pozwoli zapobiec różnego rodzaju chorobom od klimatyzacji

Po trzecie, regularnie należy samemu wykonywać czynności oczyszczania układu klimatyzacji. Najlepiej sprawdzi się w tym celu dobrej jakości płyn do dezynfekcji klimatyzacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przystępnej cenie możemy regularnie zadbać o czystą klimatyzację bez konieczności wizyty w warsztacie.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło