Jakie są objawy niedziałającej klimatyzacji i jak sobie z nimi poradzić?

Jakie są objawy niedziałającej klimatyzacji i jak sobie z nimi poradzić?

Podczas upalnych dni możliwość skorzystania z klimatyzacji to ogromny luksus, który w dzisiejszych czasach nie jest już zarezerwowany jedynie dla wybranych, bo większość samochodów, które porusza się po naszych drogach, wyposażonych jest w klimatyzację. Niektórzy montują ją również w nasłonecznionych domach, aby zapewnić sobie komfort funkcjonowania w optymalnej dla siebie temperaturze. Ale nie ma urządzeń bezawaryjnych, co oznacza, że może się zdarzyć sytuacja, w której klimatyzacja nie będzie spełniała swojego zadania tak, jak powinna. Jak to rozpoznać, a następnie jak naprawić niesprawną klimatyzację? 

Jedną z najgorszych rzeczy, jaka może się nam przytrafić przed wyruszeniem latem w daleką podróż, jest odkrycie, że klimatyzacja nie włącza się lub nie chłodzi tak, jak dotychczas. Taka niemiła niespodzianka może nas spotkać szczególnie wtedy, gdy nie dokonujemy regularnego przeglądu i czyszczenia klimy. Wówczas swoją biernością i zaniedbaniem, sami możemy przyczynić się do tego, że pojawią się usterki klimatyzacji samochodowej. Dlatego tak ważne jest, żeby przynajmniej dwa razy w roku, na wiosnę oraz na jesień, sięgać po profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji. Ale zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących odgrzybiania układu, najpierw dowiedzmy się, jakie mogą być objawy niesprawnej klimatyzacji oraz co zrobić, gdy odmówi nam ona posłuszeństwa. 

Niesprawna klimatyzacja – jakie objawy powinny być niepokojące?

Na wstępie warto zapamiętać, że jeśli tylko coś nas zaniepokoi i zauważymy, że klima nie działa jak należy, to niezwłocznie powinniśmy poszukać tego przyczyny. Szybka reakcja bardzo często pozwala uniknąć poważniejszych usterek układu chłodzącego, które potrafią być bardzo kosztowne. Co zatem powinno być sygnałem, że klimatyzacja w samochodzie nie działa prawidłowo? Najczęstsze objawy to:

− po włączeniu klimatyzacji z wentylatorów nie wydobywa się zimne powietrze lub jest go na tyle znikoma ilość, że nie jest w stanie ochłodzić wnętrza auta do pożądanej temperatury;

− mimo nastawienia wentylatorów na maksimum, nadmuch jest bardzo słabo wyczuwalny;

− działanie klimatyzacji odbywa się w trybie przerywanym;

− wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z wentylatorów;

− głośna praca i dziwne odgłosy płynące z układu klimatyzacyjnego. 

Powyższe przykłady to najczęstsze objawy świadczące o tym, że nie działa klimatyzacja w samochodzie. Automatycznie nasuwa się pytanie, co może przyczyniać się do tych usterek? 

Dlaczego klimatyzacja nie działa – co może być tego przyczyną? 

Jednym z powodów, przez który nie dochodzi do chłodzenia wnętrza auta, jest to, że sprężarka klimatyzacji nie włącza się. O uszkodzonej sprężarce może też świadczyć hałas, jaki wydobywa się z wnętrza jednostki napędowej, znikome chłodzenie lub jego całkowity brak. Choć niedostateczne chłodzenie może wykonać też z innych powodów. A mianowicie możliwe jest, że poziom czynnika krążącego po układzie jest bardzo niski. I tak naprawdę jest to bardzo częsty winowajca tego, że klimatyzacja nie chłodzi. Choć nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ normalne jest, że podczas pracy klimatyzacji czynnik się zużywa. W ciągu roku ubywa od 10 do 15% czynnika, który po prostu trzeba regularnie uzupełniać. Ale to nie koniec powodów, przez które szwankuje klimatyzacja samochodowa. Najczęstsze usterki to także:

− zapchany filtr kabinowy, który sprawia, że nawiew z wentylatora jest bardzo słabo wyczuwalny. Do zapchania może dojść wskutek nadmiernej wilgoci, a próby wymuszenia pracy klimatyzacji przy niedrożnym filtrze kabinowym, blokującym chłodne powietrze może doprowadzić nawet do uszkodzenia napędu dmuchawy. 

− niedrożność układu chłodzenia – w tym przypadku zaniepokoić powinna nas przerywana praca klimatyzacji. Do niedrożności może dojść poprzez zanieczyszczenia, wilgoć bądź oderwany fragment rdzy. 

− poślizg paska klinowego, który objawia się głośną pracą klimatyzacji. Ale może też zwiastować zatarcie sprężarki lub uszkodzenie łożyska zewnętrznego w kole pasowym. 

Powyżej przytoczone zostały przykłady, które sprawiają, że klimatyzacja samochodowa nie działa. Przyczyny awarii należy upatrywać też w tym, że niekiedy na parowniku zalegają zanieczyszczenia, które powinny być regularnie czyszczone, a niestety nie zawsze są w porę usuwane. Aby uniknąć awarii trzeba też pamiętać o wymianie filtra osuszacza klimatyzacji, co nie zawsze jest przestrzegane i może doprowadzić do sytuacji, która kończy się tym, że klima w aucie nie działa

Jak naprawić klimatyzację samochodową? 

Zauważyłeś, że coś się zaczęło dziać i zastanawiasz się, jak naprawić klimatyzację w samochodzie? Nie ulega wątpliwości, że naprawa klimatyzacji samochodowej zazwyczaj jest dość skomplikowana i może się okazać, że jedynym ratunkiem będzie wizyta w serwisie. W przypadku, gdy będziemy uczestnikami stłuczki, a uszkodzeniu ulegnie przednia część samochodu, to bardzo prawdopodobne jest, że naprawy będzie wymagała chłodnica. Składa się ona ze skomplikowanych podzespołów, a ponieważ znajduje się na przodzie pojazdu, to też jest narażona na uszkodzenia przy kolizji maski. 

Gdy klimatyzacja w samochodzie przestaje działać, może być za to odpowiedzialna nieszczelność układu. To z kolei prosta droga do awarii kompresora, który najczęściej trzeba wymontować i naprawić lub wymienić na nowy... Chcesz podjąć się samodzielnej naprawy klimatyzacji? Zatem musisz mieć świadomość tego, że w odniesieniu do klimy w grę nie wchodzą części używane. Wszystkie elementy, które wymagają wymiany, muszą być nowe, bo te stare, nieużywane bardzo szybko ulegają korozji i szanse na to, że uda nam się tanim kosztem skutecznie naprawić klimę są naprawdę znikome... Jakie są koszty naprawy klimatyzacji? Wiele zależy od powodu, przez który klima w aucie nie działa. Samo uzupełnienie czynnika to wydatek rzędu około 200 zł. Ale jeśli konieczna jest kompleksowa naprawa, wtedy trzeba liczyć się z tym, że koszty usunięcia awarii będą wynosiły minimum 700 zł. 

Klimatyzacja dmucha, ale nie chłodzi – w czym tkwi problem? 

Wchodzisz do pojazdu nagrzanego do czerwoności i nagle okazuje się, że klima w samochodzie nie chłodzi. Najbardziej banalną przyczyną może być brak czynnika chłodzącego. Szacuje się, że po około pięciu latach czynnik wymaga uzupełniania, bo w innym razie klimatyzacja okaże się mało wydajna, czyli z nawiewów będzie dmuchało powietrze, ale nie będzie ono wystarczająco chłodne. W takiej sytuacji wystarczy nabicie klimy, a wszystko znów zacznie działać prawidłowo. Choć może zdarzyć się też tak, że po nabiciu klimatyzacja będzie chłodziła tylko przez bardzo krótki czas. Wtedy wiadomym jest, że mamy do czynienia z rozszczelnieniem układu. Tym samym konieczna będzie wymiana wężyków lub zaworu rozprężnego. Najgorzej, gdy winę za brak chłodzenia leży u podstaw tego, że kompresor klimatyzacji nie włącza się. Uszkodzenia sprężarki, zwanej inaczej kompresorem, są zwykle skomplikowane, a co się z tym wiąże, również kosztowne. 

Dlaczego klimatyzacja się nie włącza? 

Omówiliśmy już sytuację, gdy klimatyzacja działa, ale mimo wszystko nie zmniejsza temperatury w pojeździe lub chłodzi tylko w niewielkim stopniu. Ale może być też tak, że klimatyzacja w ogóle nie będzie chciała się włączyć. Kiedy klimatyzacja nie działa, bo najzwyczajniej w świecie nie chce się włączyć? Otóż bardzo często dochodzi do tego wtedy, gdy w układzie jest znikoma ilość płynu chłodzącego. Tym samym smarowanie sprężarki jest niewystarczające do tego, aby można było uruchomić klimatyzację. Problem z włączeniem klimatyzacji może się pojawiać także wtedy, gdy korzystamy z niej bardzo rzadko. W serwisach standardem jest to, że przyjeżdżają klienci, którzy informują, że nie działa klimatyzacja po zimie. I w tym miejscu należy zaznaczyć, że ogromnym błędem jest korzystanie z klimatyzacji tylko w okresie letnim. Bowiem zaleca się, że dla sprawnego działania układu, z klimatyzacji korzystać również w okresie zimowym, uruchamiając ją minimum raz na dwa tygodnie. Tym bardziej, że osusza ona wilgotne powietrze i pozwala szybko pozbyć się pary wodnej, jaka często pokrywa szyby wewnątrz auta jesienią i zimą. 

Problemy z klimatyzacją w samochodzie – czyszczenie i odgrzybianie mogą pomóc im zapobiec 

Wszyscy posiadacze klimatyzacji muszą pamiętać o tym, że aby mogła ona niezawodnie działać, niezwykle ważne jest jej regularne czyszczenie. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak zepsuta klimatyzacja w samochodzie. Aby wykonać czyszczenie klimy, nie musimy wcale korzystać z usług serwisów. Z powodzeniem możemy bowiem dokonać dezynfekcji, czyszczenia i odgrzybienia układu samodzielnie. Musimy tylko zaopatrzyć się wcześniej w specjalne preparaty, które powstały z myślą o skutecznym usuwaniu zanieczyszczeń z klimy. A dlaczego to tak ogromnie istotne? Uniknięcie sytuacji, że klimatyzacja przestała chłodzić, to jedno, a druga sprawa to własne bezpieczeństwo i zdrowie. Bo na parowniku, który jest wilgotny, panują doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Jeśli nie będą one regularnie usuwane, to wtedy będą wydmuchiwane przez wentylator, a następnie wdychane przez pasażerów pojazdu. Tym zaniedbaniem możemy zapracować sobie na problemy z układem oddechowym czy alergie... 

Chcąc wyczyścić klimatyzację, godne polecenia są produkty marki Airok, które kupują nie tylko indywidualni klienci, ale również profesjonalne serwisy. W ofercie firma posiada preparaty do odgrzybiania klimatyzacji w postaci gotowego płynu, pianki w aerozolu oraz koncentratu. Wszystkie te produkty są niezwykle skuteczne, pozwalają na szybką i łatwą aplikację, a co również ważne, spełniają normy jakościowe, które obowiązują zarówno na terenie naszego kraju, jak i całej Unii Europejskiej... Gdy wyczujemy nieprzyjemny zapach z wentylatora, możemy też sięgnąć po płyn do dezynfekcji klimatyzacji, który błyskawicznie dezynfekuje powietrze, usuwając wszelkie baterie i drobnoustroje. Preparaty niezawodnej marki Airok, o których mowa, dostępne są w wersji bezzapachowej oraz w wersji zapachowej – z nutami lawendy, zielonej herbaty czy mięty. Dokonując czyszczenia i odgrzybiania układu tymi profesjonalnymi środkami na wiosnę i na jesień, będziemy mogli zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu i problemie, jakim jest niedziałająca klimatyzacja

Lato nadciąga wielkimi krokami, a tu nagle okazuje się, że nie działa klimatyzacja? Na pewno nie należy tego bagatelizować, bo szybka reakcja pozwala niekiedy zminimalizować koszty naprawy. Jeżeli usłyszymy dziwne dźwięki podczas pracy klimy albo zauważymy, że nie chłodzi klimatyzacja w samochodzie tak, jak chodziła dotychczas, to powinniśmy podjąć kroki w celu zdiagnozowania awarii, a następnie jej naprawienia. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu i odgrzybianiu układu, do czego polecają się produkty marki Airok, dzięki którym można bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest klimatyzacja. 

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło