Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne?

Ze względu na to, że panele fotowoltaiczne zwykle montowane są na dachu, ich mycie może wiązać się z wieloma trudnościami i ryzykiem. Wiadomo jednak, że aby system paneli fotowoltaicznych działał bez zarzutu, powinny one być wolne od wszelkich zabrudzeń. Mycie paneli fotowoltaicznych to zatem bardzo ważna czynność, która jak najbardziej jest bezpieczna, jeśli przestrzega się zasad BHP dotyczących prac na wysokościach. Jeżeli jednak chodzi o samo bezpieczeństwo paneli, proces czyszczenia nie spowoduje ich awarii, kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie odpowiednich środków, takich jak np. Sojuz Solar 3,75 L. 

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Aby panele fotowoltaiczne działały optymalnie, należy dbać o ich czystość regularnie. Najlepiej poddawać je czyszczeniu nie częściej niż 2 razy w roku. Wiele instalacji paneli fotowoltaicznych wyposażonych jest w warstwy samoczyszczące, dzięki którym panele czyszczone są poprzez opady atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. Niestety, niekiedy zanieczyszczenia są zbyt duże, aby to wystarczyło.

Zwykle z największą ilością zabrudzeń mamy do czynienia w okresie wiosennym, gdy topnieje śnieg. Zanieczyszczenia spływają wówczas do dolnej części modułów, gdzie się gromadzą. Niestety, eksperci spierają się co do pory roku, w której najlepiej przeprowadzać porządkowanie paneli. Pewne jest natomiast to, że nie należy czyścić ich zimą. Panele pokryte są wtedy warstwą lodu i zmrożonym śniegiem – nie można ich skrobać, ponieważ grozi to ich zarysowaniem.

Można zatem przyjąć, że panele fotowoltaiczne czyści się w porach roku cieplejszych, niż zima, czyli przykładowo wiosną lub jesienią. Często sugeruje się czyszczenie paneli fotowoltaicznych w porze porannej lub popołudniowej, gdy temperatura na dworze nie jest za wysoka, dzięki czemu proces schnięcia nie będzie zbyt szybki – panele wysychające zbyt gwałtownie mogą ulec uszkodzeniu. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie powinno odbywać się również wtedy, gdy panele są rozgrzane poprzez długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych. Przy pracach konserwacyjnych powinny one być w temperaturze neutralnej. 

Jak bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne?

Niektóre osoby wynajmują profesjonalną ekipę, która zajmuje się gruntownym porządkowaniem paneli. Można jednak podjąć się tego zadania samemu. W takim przypadku niezwykle istotne jest wybranie skutecznych preparatów do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, dlatego stworzyliśmy Sojuz Solar 3,75 L z myślą o tych, którzy dbają o stan swojej instalacji fotowoltaicznej. Nasz gotowy do użycia płyn do czyszczenia paneli fotowoltaicznych usuwa nawet najcięższe zanieczyszczenia powstałe na panelach, przywraca pierwotną wydajność i sprawność całego układu, a także pozostawia po sobie niewielką warstwę pełniącą funkcję filtra antykorozyjnego. Dzięki temu zwiększa się też poziom antystatyczności paneli, co sprawia, że przyciągają mniej kurzu. Kupując nasz środek czyszczący do paneli fotowoltaicznych mogą być Państwo spokojni, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Preparat jest w 100% biodegradowalny i bezpieczny zarówno dla infrastruktury, jak i powierzchni czyszczonych.

Warto wspomnieć, że Sojuz Solar 3,75 L wystarcza na długi czas. Regularne stosowanie środka czyszczącego do paneli fotowoltaicznych przywraca im pierwotną wydajność, sprawność układu oraz znacznie wydłuża czas ich eksploatacji. Aby mogli Państwo odpowiednio nanieść nasz gotowy płyn do czyszczenia paneli słonecznych, warto wykorzystać w tym celu ręczny spryskiwacz ciśnieniowy. Wybierając ten produkt, mogą Państwo wyczyścić powierzchnię paneli fotowoltaicznych z każdego rodzaju zabrudzeń – nawet tych najbardziej zalegających. Dodatkowa warstwa zabezpieczająca przed korozją sprawia, że wyczyszczone panele będą sprawne przez długi czas oraz znacznie zmniejszy się ryzyko występowania na nich pierwszych oznak korozji związanych z oddziaływaniem wody.

W przypadku mycia paneli fotowoltaicznych niezwykle ważne jest stosowanie środków czyszczących, które nie pozostawiają smug ani osadów. Sojuz Solar 3,75 L to płyn w 100% biodegradowalny, który jest bezpieczny zarówno dla paneli fotowoltaicznych, jak i środowiska naturalnego. 

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych?

Należy pamiętać o tym, że mycie paneli fotowoltaicznych może być wykonywane wyłącznie wtedy, gdy instalacja jest odłączona od sieci energetycznej. System paneli fotowoltaicznych działa bowiem pod napięciem.

Narzędzia myjące, które stosujemy do czyszczenia paneli, powinny zostać odpowiednio zaizolowane, aby nie ryzykować przypadkowego porażenia prądem.

W trakcie mycia paneli powinno się unikać używania myjek ciśnieniowych. Sojuz Solar 3,75 L to preparat, który można efektywnie rozprowadzać za pomocą ręcznego spryskiwacza ciśnieniowego. Dzięki temu środek ten jest bezpieczny dla całej instalacji. 

Czyszczenie paneli powinno przeprowadzać się z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. O ile panele ustawione są na ziemi, sprawa jest prosta. Kiedy natomiast ulokowane są na wysokości, należy odpowiednio się przygotować do prac wysokościowych. Lina asekuracyjna, uprzęże, zabezpieczenie głowy i solidna drabina to podstawa. 

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło