Oblodzona klimatyzacja? Jak sobie z nią radzić?

Oblodzona klimatyzacja? Jak sobie z nią radzić?

Nie ma nawet cienia wątpliwości, że rosnąca popularność klimatyzacji idzie w parze z rosnącą ilością problemów związanych np. z jej konserwacją i czyszczeniem. Klimatyzatory pojawiają się zarówno w firmach, jak i domach prywatnych. W każdym z tych przypadków ważne jest regularne ich czyszczenie i sprawdzanie. Tylko w takiej sytuacji możliwe jest utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach oraz zadbanie o to, aby powietrze miało faktycznie dobrą jakość. Niesprawna klimatyzacja nie spełni swoich funkcji, a jedynie będzie generować dodatkowe koszty. Jedną z przyczyn nieprawidłowego działania może być pojawienie się oblodzenia.

Dlaczego ważna jest okresowa konserwacja klimatyzatorów?

Producenci instalacji i układów klimatyzacji podkreślają, jak ważne jest dbanie o to, aby maszyny były konserwowane w odpowiednich okresach i we właściwy sposób. Ignorowanie tych zaleceń nie jest dobrym pomysłem. Należy się wyzbyć przekonania, iż posiadany klimatyzator nie potrzebuje okresowej konserwacji. Choć urządzenie może pozornie działać dobrze, w praktyce osadzają się w nim grzyby i drobnoustroje, co w połączeniu z pyłem i kurzem przyczynia się do zatykania się przewodów i zanieczyszczania układu chłodzącego. W efekcie klimatyzator przestaje działać i dochodzi do pojawienia się lodu. Wtedy zaś konieczne staje się odladzanie klimatyzacji.

Oblodzenie klimatyzacji – co jest przyczyną powstawania w tym układzie lodu?

Przyczyną powstawania lodu w klimatyzatorze jest szwankowanie urządzenia. W związku z tym, że klimatyzacja jest układem zamkniętym, uszkodzenie dowolnego elementu może doprowadzić do awarii całego sprzętu. Warto pamiętać o tym, że w układzie tym znajdują się pomniejsze układy i urządzenia odpowiedzialne m.in. za chłodzenie i skraplanie czynnika chłodzącego. Wraz ze zmniejszeniem przepływu czynnika chłodzącego pojawia się ryzyko wystąpienia szronu lub lodu. Zatory na drodze w postaci np. śmieci lub zabrudzeń sprawiają, że jest konieczne odladzanie klimatyzacji. Lód jest wynikiem zatoru powodującego:

  • spadek ciśnienia,
  • zmniejszanie tempa przepływu czynnika chłodzącego,
  • obniżenie temperatury w obiegu.

Rezultatem jest wyraźny spadek wydajności klimatyzacji oraz ryzyko poważniejszego uszkodzenia pozostałych elementów układu.

Odladzanie klimatyzatora – jak to robić?

Podstawowym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na oczyszczenie układu. Konieczne jest usunięcie powstałego zatoru oraz pozbycie się lodu. Skuteczne odladzanie klimatyzacji zapewnią Państwu wysokiej jakości preparaty chemiczne. Warto zdecydować się na środki do czyszczenia i dbania o klimatyzację marki Airok, które zagwarantują Państwu nie tylko w pełni zadowalające efekty, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Istotne jest stosowanie preparatów nieszkodliwych zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Ponadto takich, które skutecznie radzą sobie z zaistniałym problemem. Dotyczy to skutku, czyli powstałego lodu oraz przyczyny. Mowa tu o zatorach w postaci kurzu, pyłów oraz różnego rodzaju grzybów, bakterii i wirusów znajdujących się wewnątrz urządzenia. Dzięki podjęciu odpowiednich czynności klimatyzacja może na powrót działać we właściwy sposób, gwarantując nie tylko wydajność przy schładzaniu powietrza, ale także jego dobrą jakość. Warto, aby pamiętali Państwo o tym, że zator w klimatyzacji, w którym mnożą się bakterie, to prosta droga do złapania infekcji górnych dróg oddechowych.

Konserwacja klimatyzatora a przyczyny oblodzenia

Faktem jest, że powstanie zatoru nie jest jedyną przyczyną zamarzania klimatyzatora. Wśród pozostałych przyczyn można wymienić:

  • wyciek czynnika chłodniczego – wraz ze zredukowaniem ilości tego czynnika w układzie może dojść do zamrożenia parownika zwłaszcza w jego przedniej części;
  • awaria kompresora – wraz z uszkodzeniem tego elementu układu może dojść do zmniejszenia ciśnienia w przewodach, co przyczynia się do pojawienia się lodu w niektórych obszarach układu, również w przedniej części parownika;
  • nadmierny przepływ czynnika chłodniczego – bardzo rzadka sytuacja, która polega na tym, że konserwatorzy dodadzą zbyt dużo czynnika chłodniczego lub zły czynnik, w efekcie czego może powstać lód w tylnej części parownika;
  • awaria czujnika temperatury i nadmierne obniżenie jej w układzie chłodniczym.

Niezależnie od przyczyny najlepszym rozwiązaniem jest, aby profesjonalna firma zajęła się konserwacją klimatyzatora. Po tym warto zadbać o regularne czyszczenie układu wysokiej jakości preparatami marki Airok.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło