Jakie są koszty instalacji klimatyzatora w mieszkaniu lub domu?

Jakie są koszty instalacji klimatyzatora w mieszkaniu lub domu?

Klimatyzacja jeszcze do niedawna traktowana była jako luksusowy element wyposażenia w domu, a dziś staje się coraz częściej kupowanym sprzętem do większości lokali. Nic dziwnego, ponieważ komfort termiczny, jaki daje tego rodzaju sprzęt, wpływa na naszą produktywność, ogólne samopoczucie i koncentrację. Wpływ na wzrost popularności klimatyzatorów ma także to, że koszt montażu klimatyzacji jest aktualnie nieco niższy niż wtedy, kiedy urządzenia dopiero pojawiały się na rynku. W poniższym artykule podpowiadamy, ile kosztuje klimatyzacja do domu, a także przedstawiamy, co dokładnie wlicza się w całość kosztów. Koniecznie przeczytaj, by móc zaplanować swój budżet!

Klimatyzacja domowa – cena bez tajemnic

Koszt za montaż klimatyzacji w bloku bądź domu może się znacznie różnić w zależności od kilku czynników, m.in. lokalizacji, rodzaju klimatyzatora, stopnia skomplikowania instalacji oraz lokalnych cen za tego typu usługi. Ciężko podać dokładne kwoty, jednak przyjmuje się, że:

 • klimatyzacja do domu – cena zaczyna od kilkuset złotych, a kończy nawet na kilku tysiącach. Tańsze będą modele przenośne;
 • montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu – za samą instalację zapłacimy ok. 1000-4000 zł. Skąd taka duża rozbieżność? Ostateczny koszt uzależniony jest od rodzaju klimatyzatora oraz tego, gdzie będzie montowany;
 • klimatyzator z montażem – za urządzenie wraz z instalacją przyjdzie nam zapłacić między 2000 a 8000 zł.

Koszt klimatyzacji w domu – co obejmuje cena?

Jeśli rozważasz montaż klimatyzacji w swoim domu lub mieszkaniu, z pewnością zastanawiasz się, jak wysoki budżet należy przeznaczyć na ten cel. Poniżej dokładnie przedstawiamy składowe kosztów za klimatyzator we własnym M.

 • Cena samego urządzenia – to, ile kosztuje klimatyzacja, w dużej mierze uzależnione jest od tego, na jaki rodzaj sprzętu się zdecydujemy. Do wyboru mamy modele ścienne, kasetonowe, kanałowe, przenośne itp., których koszt może wynieść od kilku do kilku tysięcy złotych.
 • Montaż – usługa instalacji obejmuje m.in. montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, połączenie rur chłodniczych, ułożenie kabli, montaż sterowników itp.
 • Prace dodatkowe – czasami koszt założenia klimatyzacji może być większy, jeśli zajdzie potrzeba dostosowania instalacji elektrycznej lub wykonania innych, niestandardowych prac.
 • Akcesoria – aby montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu był możliwy, niezbędne są dodatkowe elementy, takie jak wsporniki montażowe, izolacje, rury chłodnicze, kable itp., co wpływa na podniesienie sumy kosztów.
 • Montaż w nietypowym miejscu – jeśli chcesz zainstalować klimatyzator w nietypowym, bądź trudno dostępnym miejscu, fachowcy mogą podnieść cenę za usługę.
 • Koszty pracy – w każdym regionie Polski mogą obowiązywać różne ceny, które w dużej mierze uzależnione są od lokalnych zarobków i dostępności specjalistów z branży klimatyzacji.

Nie zapomnij, że do ogólnych kosztów należy także doliczyć te późniejsze, np. związane z serwisowaniem i zakupem profesjonalnej chemii do zadbania o higienę urządzenia. Pamiętaj, że środki do czyszczenia układu klimatyzacji są niezbędne, jeśli chcesz utrzymać wysoką jakość powietrza i zadbać o swoje zdrowie. W niemytym sprzęcie namnażają się groźne dla człowieka bakterie i tylko regularne czyszczenie skutecznie eliminuje ten problem.

Klimatyzacja – koszt samego urządzenia. Co wpływa na jego cenę?

Końcowy koszt klimatyzacji w domu w dużej mierze uzależniony jest od tego, na jaki klimatyzator się zdecydowaliśmy. Jego cena zależeć będzie od kilku czynników, z których warto zdawać sobie sprawę, jeśli chcemy świadomie wydać swoje pieniądze.

 • Rodzaj klimatyzatora – na rynku dostępne są klimatyzatory typu split (jednostka zewnętrzna i wewnętrzna), okienne, przenośne, kasetonowe, kanałowe itp. Do najtańszych należą mobilne modele.
 • Wydajność – jeśli masz dużą przestrzeń do schłodzenia, musisz być przygotowany na zakup klimatyzatora o większej mocy, co najczęściej idzie w parze z jego ceną. Im większa wartość BTU, tym większa wydajność urządzenia i prawdopodobnie większe koszty.
 • Marka – nie jest tajemnicą, że jakość najczęściej idzie w parze z ceną i za produkty sprawdzonych marek w branży klimatyzacji przyjdzie nam zapłacić więcej. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze warto oszczędzać w tej kwestii, bo zakup gorszego sprzętu może się wiązać z koniecznością jego szybszej wymiany.
 • Dodatkowe funkcje – coraz częściej klimatyzatory nie tylko pełnią funkcję urządzenia do chłodzenia powietrza, ale także wiele, wiele innych, o których więcej opowiadamy poniżej.

Dodatkowe funkcje w klimatyzatorze, które wpływają na to, ile kosztuje klimatyzacja do domu

Współczesne klimatyzatory zachwycają swoimi dodatkowymi funkcjami, a producenci uczynili z nich prawdziwie uniwersalne urządzenia. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost popularności tych sprzętów, które odtąd wykorzystuje się w różnych celach i które są idealne np. dla alergików. Oto kilka najpopularniejszych funkcji dodatkowych, które można znaleźć w klimatyzatorze, i które mają wpływ na to, ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu.

 • Inwerter – urządzenia z tą technologię automatycznie dostosowują moc chłodzenia do aktualnych warunków w pomieszczeniu.
 • Funkcja osuszania – klimatyzatory mogą działać także jako odbiorniki wilgoci w pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w miejscach typu łazienka, kuchnia, przedpokój itp.
 • Filtracja powietrza – zaawansowane filtry w klimatyzatorach mogą usuwać alergeny, kurz i bakterie, poprawiając jakość powietrza. Pamiętaj jednak, że aby ta funkcja w pełni spełniała swoje zadanie, konieczne są środki do odgrzybiania klimatyzacji i jej regularne czyszczenie!
 • Timer – w nowoczesnych urządzeniach można zaprogramować klimatyzator tak, aby włączał się i wyłączał w określonych godzinach.
 • Moduły grzewcze – w niektórych modelach istnieje możliwość ogrzewania powietrza, co sprawia, że urządzenie można używać przez cały rok.
 • Cichy tryb pracy – ta funkcja jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie hałas może rozpraszać, np. w sypialni, biurze, gabinecie.

Podsumowując, to ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, w dużej mierze uzależnione jest od rodzaju sprzętu, jaki wybraliśmy, oraz sposobu jego instalacji. Innymi, ważnymi czynnikami są te wynikające z lokalizacji oraz dostępności specjalistów.

 • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło