Jaki klimatyzator do domu i mieszkania – pomagamy dokonać najlepszego wyboru! Poradnik

Jaki klimatyzator do domu i mieszkania – pomagamy dokonać najlepszego wyboru! Poradnik

Klimatyzator staje się nieodłącznym elementem wyposażenia w domu lub mieszkaniu. Nic dziwnego, ponieważ te stosunkowo nieduże urządzenia zapewniają komfort termiczny, co ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz produktywność. Zwłaszcza w okresie lata, kiedy temperatury osiągają ekstremalne wartości, warto kupić ten sprzęt. Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać, dobrze trafiłeś, ponieważ w poniższym artykule pochylamy się właśnie nad tym tematem. Czytając poniższy tekst, dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego rodzaju sprzętu. Omówimy zalety i wady jego różnych rodzajów oraz podpowiemy, czy lepiej wybrać klimatyzator, czy wentylator. 

Dobry klimatyzator – na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać do mieszkania lub domu, podczas podjęcia ostatecznej decyzji musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci uniknąć zakupowego błędu i zaopatrzyć się w klimatyzator, który faktycznie świetnie spełnia swoją funkcję.

  • Wymiary pomieszczeń - klimatyzacja do pokoju 15 m2 a klimatyzator do salonu powinny być inne ze względu na wielkość powierzchni. Urządzenia mają różne zdolności chłodzenia, które mierzy się w BTU. Co to oznacza w praktyce? Im większa przestrzeń, tym wyższa wartość BTU będzie potrzebna.
  • Rodzaj klimatyzatora – na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatora, m.in.:
  • klimatyzator przenośny do mieszkania lub domu – jest to mobilne urządzenie, które swobodnie można przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego;
  • klimatyzator stacjonarny – klimatyzator typu split, naścienny lub okienny, który jest zamontowany na stałe.
  • Lokalizacja – to, jaki klimatyzator zostanie ostatecznie zamontowany w Twoim domu, w dużej mierze powinno być uzależnione od lokalnych warunków atmosferycznych. Jeśli mieszkanie zlokalizowane jest w miejscowości o dużych amplitudach temperatur, klimatyzator powinien mieć odpowiednie funkcje chłodzenia i grzania.
  • Efektywność energetyczna – klimatyzator do pokoju, salonu lub pomieszczeń użytku publicznego przede wszystkim powinien być wysoko efektywny energetycznie. Im wyższy wskaźnik SEER, tym niższe zużycie energii i niższe rachunki.
  • Hałas – ten aspekt jest szczególnie ważny, jeśli szukasz sprzętu do małego pomieszczenia. Klimatyzator na 20 m2powinien być odpowiednio cichy, by nie zakłócać trybu dnia.

Pamiętaj, że nieodłącznym elementem klimatyzatora, powinny być środki do odgrzybiania klimatyzacji! Jest to niezbędne, aby utrzymać higienę powietrza i własne zdrowie na wysokim poziomie. Namnażające się w urządzeniu bakterie mogą mieć fatalny wpływ na mieszkańców i tylko systematyczne czyszczenie pozwala wyeliminować ten problem.  

Jaki klimatyzator do mieszkania lub domu – przenośny czy stacjonarny?

Wybór między klimatyzatorem przenośnym a stacjonarnym w dużej mierze uzależniony jest od Twoich preferencji, potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Poniżej dokładnie omawiamy wady i zalety obu typów.

Klimatyzator przenośny

Do niewątpliwych zalet tego rodzaju sprzętu zalicza się bardzo łatwą instalację, mobilność i brak konieczności stałego montażu. Fakt, że urządzenie możesz swobodnie przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, sprawia, że będziesz używać go dokładnie tam, gdzie faktycznie zachodzi taka potrzeba. Dodatkowo klimatyzator przenośny nie wymaga żadnych przeróbek konstrukcyjnych i trwałego montażu, dlatego jest świetnym wyborem do wynajmowanych mieszkań, gdzie nie możesz samodzielnie dokonywać większych zmian.

Wśród ich wad najczęściej wymienia się mniejszą wydajność w porównaniu z modelami stacjonarnymi, większy hałas oraz fakt, że postawione na podłodze, zajmują po prostu więcej przestrzeni użytkowej. Mini klimatyzator do pokoju może i jest dobrym wyborem, ale raczej nie poradzi sobie ze skutecznym chłodzeniem powietrza w większych pomieszczeniach.

Klimatyzator stacjonarny

Modele stacjonarne zazwyczaj doceniane są za większą wydajność chłodzenia i skuteczność, nawet na dużych powierzchniach. Ponadto paradoksalne są bardziej energooszczędne w porównaniu z klimatyzatorami przenośnymi, a ich jednostka jest cichsza, co sprawia, że okazują się świetnym wyborem np. do sypialni.

Do największych wad klimatyzatorów stacjonarnych zalicza się konieczność profesjonalnego montażu, stałą instalację i wpływ na architekturę. Warto mieć także na uwadze, że ich ceny są najczęściej nieco wyższe, dlatego stacjonarny klimatyzator do 500 zł jest raczej nierealną opcją.

Klimatyzator czy wentylator?

Wentylatory można uznać za inspirację do stworzenia klimatyzatora. Jeszcze do niedawna to one były najczęściej wybierane do chłodzenia powietrza w pokoju, ale powoli zostały wyparte przez klimatyzatory. Oto największe różnice między tymi dwoma, różnymi sprzętami.

Klimatyzator

Klimatyzator nie tylko wentyluje, ale również chłodzi powietrze, co wpływa na realną obniżkę temperatury w pomieszczeniu. Sprzęty te znacznie lepiej radzą sobie w redukcji wysokich wartości wskazywanych przez termometr, a dodatkowo efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku wentylatorów. Fakt, że nowoczesne klimatyzatory mają dodatkowe funkcje, sprawia, że są to urządzenia wielofunkcyjne, które mogą także grzać, oczyszczać powietrze i je jonizować.

Wentylator

Wentylatory nie obniżają temperatury powietrza, a jedynie zapewniają jego większy przepływ w pomieszczeniu, co może dawać złudne wrażenie chłodzenia. Sprzęty te są bardziej energooszczędne w porównaniu z klimatyzatorami, jednak trzeba ich ciągle używać, by utrzymać uzyskany efekt chłodzenia w pokoju. Głównie stosuje się je w okresie letnim i tylko po to, aby poprawić cyrkulację powietrza.


Nie zapominajmy, że technologia stale posuwa się naprzód, co sprawia, że innowacyjne rozwiązania najczęściej idą już w parze z oszczędnością energii i troską o środowisko naturalne. Wybierając rozwiązania efektywne energetycznie, możemy poprawić nie tylko komfort swojego życia, ale zadbać również o naszą planetę. W związku z tym wybór klimatyzatora jest niezwykle ważny. Pamiętaj, że urządzenie pozostanie w pełni bezpieczne tylko wtedy, jeśli regularne będą używane środki do czyszczenia układu klimatyzacji. Czyszczenie klimatyzatora jest zazwyczaj proste i intuicyjne, więc bez problemu można zrobić to na własną rękę. Jeśli jednak nie posiadamy doświadczenia w tej kwestii, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który dodatkowo przeprowadzi pełen serwis klimatyzacji.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło