Jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie? Kompleksowy poradnik

Jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie? Kompleksowy poradnik

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja w aucie kojarzyła się z luksusem, jednak postęp technologiczny sprawił, że obecnie jest standardem takim jak ABS czy wspomaganie kierownicy. W lecie w czasie upałów dostarcza nam przyjemny chłód, natomiast zimą ogrzewa i pomaga w odparowywaniu szyb. Nie jest jednak bezobsługowa, bowiem wymaga wymiany filtrów, czyszczenia i przeglądów. Jeśli nie zadbamy o nią we właściwy sposób, może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Zanieczyszczona staje się siedliskiem grzybów, bakterii i roztoczy. Dlatego też co jakiś czas należy zadbać o odgrzybianie klimatyzacji. Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie? Jak często je wykonywać i jakich środków do tego użyć? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w przygotowanym przez nas poradniku.

W jaki sposób działa klimatyzacja w samochodzie?

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z kompresora, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężnego, parownika i wentylatora. Jego zasada działania jest prosta. Sercem tego układu jest kompresor ( inaczej sprężarka klimatyzacji), który napędzany paskiem wielorowkowym zwiększa ciśnienie czynnika chłodzącego i tym samym jego temperaturę. Czynnik pompowany przez kompresor trafia do skraplacza (nazywanego też chłodnicą), który obniża jego temperaturę, jednocześnie go skraplając, czyli zmieniając stan skupienia z gazowego w ciekły. Następnie skroplony gaz trafia do osuszacza, który ma za zadanie usunięcie zanieczyszczeń i wilgoci, a potem do zaworu rozprężnego. Tam pod wpływem gwałtownego obniżenia ciśnienia z wysokiego na niskie następuje gwałtowne ochłodzenie cieczy i jej zamiana w gaz, który chłodzi parownik. Powietrze przepływające przez parownik ulega schłodzeniu, a wiatrak kieruje je do kabiny, dzięki czemu możemy cieszyć się chłodem. Podczas całego tego procesu generowane są duże ilości wilgoci, która jest pożywką dla bakterii i grzybów. Jej nadmiar najczęściej osadza się na odpowiedzialnym za odparowanie czynnika chłodniczego parowniku, dlatego czyszczenie klimatyzatorów powinno odbywać się regularnie. Dedykowane są do tego profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji, zapewniające jej czystość i wydajność.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie?

Ważne jest, aby klimatyzacja była sprawna przez cały rok, nie tylko pod względem mechanicznym. W trakcie cieplejszych dni możemy dzięki niej obniżyć temperaturę w samochodzie, ponieważ za wysoka wpływa negatywnie na bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcy. Z drugiej strony na jesień i w zimie eliminuje wilgoć wewnątrz auta, a co za tym idzie zaparowane szyby. Należy mieć świadomość, że zaleganie wilgoci czy rozwój bakterii pleśniowych w układzie klimatyzacji to dość powszechne zjawiska. Na pytanie, jak często odgrzybiać klimatyzację w samochodzie, odpowiedź brzmi przynajmniej raz w roku na wiosnę. Czemu wtedy? Właśnie ze względu na dużą wilgoć panującą jesienią i zimą, która przyspiesza namnażanie się grzybów i bakterii w układzie wentylacyjnym pojazdu. A co ile odgrzybiać klimatyzację w samochodzie w przypadku alergików? W celu zmniejszenia ilości bodźców alergicznych osobom uczulonym zaleca się czyszczenie klimatyzacji raz na pół roku. Dla nich sygnałem ostrzegawczym świadczącym o zagrzybieniu klimatyzacji może być występowanie po wejściu do auta kaszlu, kataru czy pieczenia oczu. Są jeszcze inne czynniki wpływające na to, jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie. Pierwszym z nich jest brzydki zapach przypominający stęchliznę, pojawiający się podczas pracy wentylacji samochodowej. To oznaka rozwoju kultur bakterii w kanałach wentylacyjnych. Naszą uwagę powinna zwrócić także gorsza wydajność pracy układu chłodniczego oraz parowanie szyb wewnątrz pojazdu. Kolejną sytuacją, w której powinniśmy przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji, jest zakup auta z drugiej ręki, ponieważ nie mamy wówczas żadnej pewności, kiedy ostatnio była dezynfekowana i w jakim ogólnym stanie jest układ chłodzenia. W tym przypadku ważna jest prewencja. Nie ma sensu czekać na pojawienie się niemiłego zapachu, który, jeśli już wystąpi, może świadczyć nawet o uszkodzeniu układu, co z kolei będzie wiązało się z demontażem i czyszczeniem parownika lub jego wymianą.

Odgrzybianie klimatyzacji - czy warto je przeprowadzać?

Pośrednio już odpowiedzieliśmy na to pytanie wcześniej. Klimatyzację warto, a nawet powinno się odgrzybiać. W przeciwnym razie za każdym razem po jej włączeniu do powietrza będą przedostawać się groźne bakterie, grzyby i alergeny, które wcześniej namnożyły się w kanałach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Oprócz nieprzyjemnej woni mogą także powodować alergie, stany zapalne i choroby zakaźne układu oddechowego takie jak zapalenie płuc czy legionellozę. Mają one toksyczne i uczulające działanie na organizm. To wystarczy, aby dać pełną odpowiedź na pytanie, czy trzeba odgrzybiać klimatyzację czy nie.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji w aucie?

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie jest stosunkowo proste i niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Po pierwsze, warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest odgrzybianie klimatyzacji. A więc jest to czynność, która polega na usunięciu wszelkiego rodzaju pleśni, grzybów i ich zarodników. Najczęściej jest wykonywane jedną z trzech metod: piankową, ultradźwiękową lub ozonowaniem. Metoda piankowa jest zdecydowanie najtańsza i najprostsza. Przy pomocy długiej i elastycznej rurki do kanałów wentylacyjnych jak najbliżej parownika wprowadzany jest preparat o silnym działaniu bakterio- i grzybobójczym, który osadza się na ściankach i zbiera z nich zanieczyszczenia. A jaki środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie użyć w tym przypadku? Na pewno taki, który jest wydajny, nietoksyczny, skuteczny i spełnia obowiązujące normy jakościowe. Druga metoda, którą jest czyszczenie ultradźwiękowe, jest najdroższa i polega na umieszczeniu w aucie generatora ultradźwięków. Ultradźwięki o średniej częstotliwości 1,7 Hz rozbijają specjalnie do tego przeznaczone płyny na drobną mgiełkę, która przedostaje się do każdego zakamarka. W tym przypadku najlepiej jest działać dwufazowo. Najpierw należy zabić wszelkie grzyby i bakterie. Tutaj z pomocą przychodzą środki grzybobójcze i dezynfekujące. Kolejny etap to użycie środków mających na celu eliminację brzydkich zapachów. Natomiast jak się odgrzybia klimatyzację w aucie za pomocą ozonowania? Otóż we wnętrzu samochodu za pomocą ozonatora rozpyla się ozon, który ma działanie silnie bakteriobójcze i antygrzybiczne, a także usuwa nieprzyjemne zapachy. Urządzenie to tworzy ozon przy pomocy promieni UV oraz wysokiego napięcia. Odgrzybianie klimatyzacji samemu czy w serwisie? Czyszczenie ultradźwiękowe i ozonowanie wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, natomiast piankowe możemy przeprowadzić na własną rękę. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i decyduje się na nie wiele osób ze względu na niskie koszty i brak konieczności oddawania auta do serwisu.

Jak odgrzybiać klimatyzację w samochodzie samodzielnie?

Czynności należy rozpocząć od sprawdzenia stanu filtra kabinowego, ponieważ odgrzybianie nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli będzie on zapchany lub zniszczony. Najczęściej jest on zlokalizowany w okolicy podszybia od strony komory silnika albo za schowkiem. Filtr ten należy wymieniać przynajmniej raz w roku. Do wyboru mamy standardowy filtr kabinowy lub filtr kabinowy z węglem aktywnym. Po wyciągnięciu filtra i oczyszczeniu obudowy klimatyzacji na przykład za pomocą pędzelka można przejść do czyszczenia parownika. Pamiętajmy, że przeznaczone są do tego specjalne środki do odgrzybiania parownika, w tym płyn do dezynfekcji klimatyzacji. Należy sprawdzić drożność odpływu odstojnika parownika poprzez wlanie małej ilości wody pod parownik. Jeśli nie wycieka ona pod samochód, trzeba udrożnić odpływ od strony podwozia na przykład przy pomocy drucika lub elastycznego i twardego kabla. Bardzo ważne jest usunięcie liści, owadów i innych zanieczyszczeń z wnętrza obudowy parownika. Następnie należy spryskać cały parownik środkiem do odgrzybiania, włączyć klimatyzację na poziom pierwszy i ustawić temperaturę minimalną, dzięki czemu preparat zostanie równomiernie rozprowadzony przez nawiew. Na koniec parownik należy pozostawić do wyschnięcia – środek do dezynfekcji spłynie swobodnie odpływem. Kolejnym etapem jest wyczyszczenie przewodów wentylacyjnych za pomocą pianki dezynfekującej. Wprowadza się do nich elastyczną rurkę dołączoną do aerozolu, a następnie uruchamia spray i powoli wysuwa sondę. Po upływie kilku minut pianka powoduje wypchnięcie brudu, a po kilkunastu minutach można uruchomić wentylację i zwiększać stopniowo siłę nawiewu.

Jaki środek do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie użyć?

Przede wszystkim warto postawić na profesjonalne preparaty do odgrzybiania klimatyzacji, które są gwarancją na pozbycie się szkodliwych dla zdrowia bakterii, grzybów, zarodników, pleśni oraz drobnoustrojów w kilka minut. Nasze wysokojakościowe produkty marki Airok dostępne są w formie płynu, sprayu, a także koncentratu do rozcieńczania wodą. Są łatwe w aplikacji, wydajne, skuteczne i biodegradowalne. Posiadają uniwersalne zastosowanie i nietoksyczny skład bezpieczny dla ludzi i środowiska. W ofercie mamy zarówno preparaty o zapachu lawendy, mięty i zielonej herbaty, jak również bezzapachowe, więc każdy znajdzie produkt dla siebie. Dedykowane są profesjonalnym firmom działającym w branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej oraz osobom prywatnym do samodzielnego użytku. W przypadku wątpliwości, jaki preparat do odgrzybiania klimatyzacji zastosować, zapraszamy do kontaktu.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie?

To, ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji samochodowej, zależy od wyboru metody czyszczenia i od tego, czy będziemy wykonywać je osobiście czy za pomocą warsztatu. W drugim przypadku należy też wziąć pod uwagę, czy usługa będzie obejmowała pełen serwis z przeglądem układu i uzupełnieniem czynnika chłodzącego czy tylko odgrzybianie. W przypadku metody ultradźwiękowej w zależności od rodzaju pojazdu oraz warsztatu należy się liczyć z wydatkiem około 80-120 zł, natomiast w przypadku odgrzybiania za pomocą ozonatora - około 60-100 zł. Do tego może dojść koszt ok. 60-80 zł za sprawdzenie szczelności układu oraz 30-40 zł za wymianę filtra kabinowego. Najtańszą metodą jest metoda piankowa. Aerozole kosztują już nawet kilkanaście złotych, jednak warto postawić na produkty lepszej jakości, których ceny wahają się w okolicach 50-80 zł. Odgrzybianie klimatyzacji jest bardzo ważną czynnością bezpośrednią wpływającą na nasze zdrowie. Bakterie i grzyby są groźne, dlatego nie można zapominać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji i warto wpisać je na stałe do naszego kalendarza wiosennych porządków. Jednak, aby było skuteczne, należy używać wyłącznie sprawdzonych, profesjonalnych środków do dezynfekcji takich jak produkty marki Airok. Dzięki temu układ chłodzenia znowu będzie czysty i bezpieczny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło