Jak działa klimatyzacja domowa?

Jak działa klimatyzacja domowa?

Zachowanie odpowiednich warunków temperaturowo-wilgotnościowych w domu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Coraz częściej ratunkiem okazuje się stosowanie specjalistycznego sprzętu, zwłaszcza klimatyzacji. Jest ona doskonałym wyborem zarówno do zamontowania w firmie, jak i do użytku domowego. Nie bez powodu zwiększyła się liczba gospodarstw domowych, w których zamontowany jest system klimatyzacyjny. Klimatyzacja to przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo i komfort życia, warto więc zainwestować w najwyższej jakości sprzęt. Jakie urządzenie wybrać? Zanim zdecydują się Państwo na konkretny model, warto zapoznać się z tym, jak działa klimatyzacja.

Klimatyzacja a wentylacja – czym się różnią?

Należy zacząć od wyjaśnienia, że klimatyzacja nie jest tym samym, co wentylacja. Oba te systemy w znakomity sposób się uzupełniają. Jeśli jednak w danym momencie działa klimatyzacja, wówczas mechaniczne wspomaganie wentylacji powinno zostać wstrzymane na czas pracy klimatyzatora. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wentylacja wtłaczałaby do domu gorące powietrze, z którym musiałaby sobie poradzić klimatyzacja. To zaś niepotrzebnie zwiększałoby koszty eksploatacji sprzętu. Zamiast dodawać pracy klimatyzatorowi, warto doceniać możliwości, jakie daje zarówno system klimatyzacji, jak i wentylacji. Kluczowe jest to, że klimatyzacja nie jest przeznaczona wyłącznie do większych biurowców, w praktyce sprawdzi się w przestrzeni domowej oraz w mniejszych biurach i miejscach pracy.

Dlaczego tak ważna jest domowa klimatyzacja?

Z problemem cyrkulacji powietrza w domu borykają się przede wszystkim alergicy oraz osoby z chorobami płuc. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych wymaga przefiltrowania, co oferuje właśnie klimatyzacja domowa. W urządzeniu znajduje się specjalny filtr, który ma za zadanie wyłapywać szkodliwe cząstki unoszące się w powietrzu. Dzięki temu można mieć pewność, że powietrze w mieszkaniu będzie lepszej jakości, pozbawione kurzu, pyłów i alergenów. Jest to istotne, gdyż na co dzień trzeba oddychać powietrzem znajdującym się w pomieszczeniach zamkniętych. Niezależnie od tego, czy dotyczy to miejsca pracy, czy mieszkania, mogą Państwo zauważyć, że dłuższe przebywanie w takim pokoju negatywnie wpływa na sposób i komfort oddychania. To zaś sprzyja infekcjom. Klimatyzacja pomieszczeń poprawia jakość powietrza w całym domu.

Jakie są optymalne warunki w mieszkaniu?

Zrozumienie tego, jak działa klimatyzacja, wymaga wyjaśnienia przede wszystkim tego, jakie są odpowiednie warunki termiczno-wilgotnościowe. To właśnie do nich powinno się dążyć podczas klimatyzacji domu. Latem jest to temperatura od 23 do 26 stopni Celsjusza. W przypadku wilgotności wskazuje się na jej poziom utrzymujący się na poziomie od 40 do 60 procent. W takich warunkach ciało się nie poci i czuje się komfortowo. To natomiast oznacza, że jest się w stanie lepiej funkcjonować i nie jest się narażonym na infekcje. Jest to dostrzegalne zarówno w miejscu pracy, jak i w domowym zaciszu.

Regulowanie temperatury i kierunek działania – jak robić to prawidłowo?

Użytkowanie klimatyzatora opiera się na wskazaniu pewnych „widełek” temperatury, do której powinien chłodzić powietrze. W praktyce jednak istnieją dodatkowe zasady, które należy uwzględniać przy podejmowaniu decyzji o ustawieniach sprzętu. Jest to istotne, gdyż pominięcie tych wskazań może sprzyjać pojawieniu się chorób, zwłaszcza gardła i zatok.

Przede wszystkim różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Klimatyzacja domowa powinna być ustawiana przez Państwa z uwzględnieniem tej wytycznej. Dzięki temu będzie możliwe realne poradzenie sobie z problemem gorąca, a jednocześnie zabezpieczenie organizmu przed niedogodnościami.

Stosowanie klimatyzacji w mieszkaniu powinno również uwzględniać to, w jakim kierunku jest regulowany nadmuch oraz jaka jest prędkość przepływu powietrza. Tu warto postawić na prędkość niższą niż 0,2 m/s. Jeśli klimatyzator będzie skierowany na pracownika lub domownika, który z gorącego pomieszczenia wejdzie do miejsca klimatyzowanego, może skończyć się to problemami zdrowotnymi. Warto więc uwzględnić to przy montażu klimatyzatora.

Jak działa klimatyzacja przy usuwaniu wilgoci?

Jednym z niezwykle istotnych procesów, w których podkreśla się działanie klimatyzacji, jest usuwanie wilgoci z mieszkania. Jest to szczególnie istotne, jeśli mają Państwo problem z wentylacją pomieszczeń. Warto pamiętać, że klimatyzatory wymagają odpowiedniego zadbania o ich stan, w tym stosowania wysokiej jakości środków zapewniających bezpieczne i długotrwałe użytkowanie tych urządzeń. Zarówno przy używaniu klimatyzacji w domu, jak i w firmie zachęcamy Państwa do sięgania po sprawdzone preparaty służące do czyszczenia jednostek zewnętrznych klimatyzacji. Dzięki temu m.in. proces usuwania wilgoci będzie wydajniejszy, a powietrze będzie wyraźnie zdrowsze, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie domowników. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Państwu na wydajnym funkcjonowaniu i nieodczuwaniu nie tylko dyskomfortu, ale także stanów okołochorobowych.

Z czego jest zbudowana klimatyzacja?

Warto również przyjrzeć się temu, z czego jest zbudowany klimatyzator. Standardowy model używany w domu składa się z:

 • żaluzji,
 • wspornika montażowego,
 • przedniego panelu,
 • przewodu zasilającego (obecny jest w niektórych modelach),
 • rurki skroplin,
 • przewodu sterującego,
 • przewodów chłodniczych,
 • filtrów funkcjonalnych – te w niektórych modelach znajdują się przed głównym filtrem,
 • uchwyt pilota i pilot (w niektórych modelach),
 • przewodu zasilającego (tylko w niektórych modelach).

Budowa klimatyzatora jest podobna do lodówki, również znajduje się w nim sprężarka i zawór rozprężny. Dodatkowo podstawowe elementy budowy takich urządzeń, to:

 • parownik i skraplacz – są to dwa wymienniki ciepła,
 • dwa wentylatory regulujące przepływ powietrza.

Oczywiście, dokładna budowa tego urządzenia jest zależna od tego, jaki dokładnie model Państwo wybrali do swojego domu. Przykładowo jednostki z elementem zewnętrznym i wewnętrznym muszą być połączone miedzianymi rurami i kablami do zasilania oraz sterowania.

Zasady działania klimatyzacji

Zasada pracy klimatyzacji jest o wiele prostsza, aniżeli mogłoby się wydawać. Przede wszystkim klimatyzator opiera się na procesie wymiany oraz chłodzenia powietrza w ramach czynnika roboczego krążącego w instalacji. W efekcie pomiędzy skraplaczem a parownikiem trwa obieg, który umożliwia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu i jednoczesne wysłanie odebranego ciepła poza klimatyzowane pomieszczenie. Warto przy tym wspomnieć, że w pracy urządzeń klimatyzacyjnych zabrania się używania np. czynnika R22. Ten bowiem został wycofany z obiegu w wyniku potwierdzenia negatywnego jego wpływu na warstwę ozonową atmosfery ziemskiej. Obecnie stawia się na czynniki chłodnicze R407C bądź R410A.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

W tym miejscu warto przyjrzeć się temu, ile kosztuje klimatyzacja. Wbrew pozorom koszty te nie są związane wyłącznie z instalacją urządzenia, ale przede wszystkim z jego działaniem. Jeśli zależy Państwu na zdrowiu najbliższych, warto zainwestować w lepszy sprzęt i faktycznie go używać. Co więcej, nieraz zakup lepszego urządzenia w dłuższym czasie może być nawet bardziej opłacalny, ponieważ jego eksploatacja będzie wydajniejsza. Inaczej mówiąc, urządzenie będzie spełniać swoje zadanie przy mniejszym poborze prądu. Na cenę wpłynie również to, czy zostanie wybrany montaż. Koszt tego będzie zależny od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić:

 • długość instalacji,
 • rodzaj zamocowania,
 • typ montowanego urządzenia,
 • wysokość montażu jednostki zewnętrznej.

Oszczędny klimatyzator w mieszkaniu

Skuteczne działanie klimatyzacji domowej jest zależne również od tego, jaką klasę energetyczną Państwo wybiorą. Warto pamiętać o tym, że najwyższą klasą jest A+++. Choć takie urządzenia są najdroższe, w praktyce pobierają one mniej prądu, pracują ciszej i wydajniej. W efekcie działanie danego urządzenia może być inne w zależności od wybranej klasy. Należy jednak pamiętać także o tym, że urządzenia z tej samej klasy mogą mieć różny poziom efektywności działania. Przed zakupem warto porównać przynajmniej jeden z dwóch wskazanych poniżej parametrów:

 • SEER – sezonowa efektywność chłodzenia,
 • SCOP – sezonowa efektywność grzania.

Zależnie od trybu, na który Państwo liczą, warto przyjrzeć się konkretnemu wskaźnikowi. Zasada jest tu prosta: im wyższy wskaźnik efektywności sezonowej np. letniej, tym mniej energii będzie zużywane przez urządzenie podczas transportu ciepła.

Jak klimatyzacja domowa może być jeszcze oszczędniejszym rozwiązaniem?

Decydując się na klimatyzację, należy stawiać przede wszystkim na jakość. Równie istotne jest stosowanie wysokojakościowych, bezpiecznych produktów. Wówczas energooszczędność pracy klimatyzatora można dodatkowo wzmocnić np. w czasie upałów. Jest to możliwe do zrobienia poprzez zadbanie o skuteczną izolację:

 • ścian,
 • stropów,
 • przegród budowlanych,
 • szyb okiennych.

Wśród dostępnych rozwiązań wskazuje się m.in. folie odbijające światło słoneczne, przesłony okienne oraz żaluzje. Pozwalają one na wydajniejsze utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie musiała tak „ciężko” pracować, aby osiągnąć zamierzony efekt. To zaś wydłuży jej żywotność, przyczyni się do realnego oszczędzania pieniędzy i wzmocni efekt korzystania z klimatyzatora w domu.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Obecnie na rynku dostępna jest wyjątkowo szeroka gama klimatyzatorów. Każde urządzenie ma swoje cechy charakterystyczne. Najpopularniejszym modelem są tzw. klimatyzatory SPLIT.

Jak działają klimatyzatory typu SPLIT?

Ten typ klimatyzatorów składa się z dwóch części i jest zamontowany na stałe. Jedna część działa wewnątrz pomieszczenia, a druga, głośniejsza jest umieszczona poza budynkiem. Ten typ klimatyzatorów dzieli się ze względu na miejsce wykonania montażu.

 • Ścienny – jest wybierany przede wszystkim do domów. Jest niezwykle prosty w montażu, dobrze wygląda, a jednocześnie koszty jego serwisu nie są wysokie.
 • Kasetonowy – najczęściej stosowany w przypadku dużych powierzchni. Zapewnia komfortową dystrybucję powietrza. Jest umieszczany w przestrzeni sufitu podwieszanego, który jest wykonywany w odpowiedniej technologii kasetonowej.
 • Kanałowy – w jego przypadku niezbędne są odpowiednie kanały służące do rozprowadzenia powietrza. Jest używany przede wszystkim w wielkich obiektach przemysłowych.
 • Podłogowo-sufitowy – model nieco bardziej złożony od ściennego. Dlatego też stosowany jest głównie w takich miejscach jak sklepy.

Klimatyzatory typu SPLIT zapewniają przede wszystkim dużą efektywność pracy i prostą obsługę. Są również stosunkowo ciche, ponieważ głośno pracująca część urządzenia znajduje się poza budynkiem. Jednocześnie pozwala na odwrócenie obiegu i ogrzewanie powietrza w okresie zimowym. Wadą jest jednak to, że jest to urządzenie, którego część trzeba zamontować poza budynkiem, co np. może wymagać uzyskania zgody administratora budynku, jeżeli mieszkają Państwo w bloku.

Klimatyzator przenośny

Ten typ klimatyzatorów, jak sama nazwa wskazuje, nie jest montowany na stałe. Z kolei skraplacz i parownik znajdują się w jednej części urządzenia. Do działania klimatyzatora przenośnego niezbędne jest wprowadzenie rury usuwającej ciepło na zewnątrz, co może wpływać na efektywność pracy urządzenia np. poprzez konieczność uchylenia okna. Wadą jest również głośna praca maszyny, ponieważ znajduje się ona w jednym pomieszczeniu. Jednocześnie pozwala na swobodne przenoszenie urządzenia i umieszczanie go np. w pomieszczeniu, w którym akurat będą przebywać domownicy. Wówczas nie potrzebują Państwo zgody np. administratora budynku na zamontowanie urządzenia.

Klimatyzer – alternatywa dla klimatyzatorów?

W tym typie urządzenia główne funkcje pełnią tkanina nasączona wodą oraz wentylator, który ma za zadanie zasysać powietrze z danego pomieszczenia. Dzięki procesowi przechodzenia ciepłego powietrza przez tkaninę jest ono oczyszczane i lekko schładzane. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ale przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza.

Jaką klimatyzację domową wybrać?

Wybór odpowiedniej klimatyzacji domowej jest uzależniony od tego, czy ma się możliwość montażu części zewnętrznej klimatyzatora typu SPLIT. Uwzględniając domowy budżet, warto wziąć pod uwagę również to, że taka maszyna ma przede wszystkim zastosowanie długofalowe. Zachęcamy Państwa do tego, aby podczas szukania wysokiej jakości klimatyzatora domowego pamiętać też o wyborze bezpiecznych, jakościowych środków do czyszczenia klimatyzacji.

 • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło