Do czego prowadzi nieczyszczenie klimatyzacji?

Do czego prowadzi nieczyszczenie klimatyzacji?

Szczególna dbałość o sprawną klimatyzację jest kluczowa. Dostrzega się jej zalety zwłaszcza wtedy, gdy trzeba odbyć długą podróż podczas letnich upałów. Przyjemny chłód zastępujący skwar jest przyjemnością, którą gwarantuje klimatyzacja. Jednak nie zawsze działa ona prawidłowo. Nieczyszczona klimatyzacja nieraz może być źródłem nieprzyjemnych zapachów, a także infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego też dbałość o regularne odgrzybianie i odświeżanie klimatyzacji jest konieczna. Jeśli chcą Państwo odbyć przyjemną podróż w optymalnej temperaturze, wskazane jest sięgnięcie po wysokiej jakości preparaty do czyszczenia układu chłodniczego w klimatyzacji samochodowej.

Odświeżanie klimatyzacji – dlaczego jest to istotne?

Warto zacząć od wyjaśnienia, dlaczego w ogóle warto regularnie czyścić klimatyzację. Z oczywistych względów, jeśli działa ona dobrze, zapewnia doskonały komfort jazdy. Z kolei brzydkie zapachy wydobywające się z jej wnętrza wywołują nieprzyjemne odczucia. Jednak nieczyszczona klimatyzacja w samochodzie to nie tylko gorsza jakość jazdy i osłabione samopoczucie. Może przyczyniać się również do pogorszenia zdrowia, w tym do zwiększenia ryzyka złapania infekcji.

Wnętrze klimatyzacji jest narażone na znaczące wahania temperatur, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Rozmaite patogeny oraz grzyby i bakterie rozmnażają się w nieczyszczonej klimatyzacji, a następnie przedostają się do wnętrza samochodu. Powodują one nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także infekcje dróg oddechowych. Ponadto zalegający kurz w połączeniu z dużą wilgotnością jest groźne dla zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Z problemem tym borykają się zwłaszcza alergicy i astmatycy. Warto także pamiętać, że do podobnych zagrożeń może prowadzić nieczyszczona klimatyzacja w domu.

Kiedy warto postawić na odgrzybienie i odświeżenie klimatyzacji?

Zdaniem ekspertów zajmujących się naprawą samochodów odgrzybianie klimatyzacji powinno się robić przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Wskazują, że jesień i wiosna są idealne do przygotowania pojazdu na trudy lata oraz zimy. Jednak nie tylko to sprawia, że właśnie wtedy zaleca się gruntowne czyszczenie klimatyzacji w samochodzie. Przede wszystkim to wiosną oraz jesienią powietrze jest wyjątkowo wilgotne.

Na początku tych pór roku wilgotność jeszcze wyraźnie nie sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii w klimatyzacji samochodowej. Jeśli jednak problem zatkanego, zanieczyszczonego układu często się pojawia, nie należy czekać z pracami odświeżającymi. Nie warto narażać się na infekcje dróg oddechowych. Odgrzybianie i odświeżanie klimatyzacji powinno się przeprowadzić, gdy tylko dostrzeże się sygnały, że jest coś z nią nie tak.

Zagrzybiona klimatyzacja – jak ją poznać?

Wbrew pozorom nieczyszczona klimatyzacja nie staje się problemem dopiero w momencie, gdy brud jest widoczny gołym okiem. W większości przypadków trudno zaobserwować wyraźne oznaki zabrudzenia, mimo że klimatyzacja będzie już wówczas wymagała interwencji. Regularne dezynfekowanie i czyszczenie klimatyzacji nie tylko zwiększają jej żywotność, ale także przyczyniają się do zadbania o zdrowie domowników i użytkowników pojazdów. Należy być wyczulonym na pierwsze oznaki zanieczyszczenia klimatyzacji.

Na co należy zwracać uwagę? Przede wszystkim kluczowy jest zapach. Jeśli można wyczuć charakterystyczną woń pleśni, która wydobywa się bezpośrednio z nawiewów, ma się pewność, że wewnątrz namnożyło się wiele grzybów i bakterii. Oznacza to, że jak najszybciej powinno się sięgnąć po sprawdzone środki do czyszczenia klimatyzacji np. marki Airok.

Sposoby na odgrzybianie i odświeżanie klimatyzacji

Podstawowym sposobem na odgrzybienie i odświeżenie klimatyzacji bez wątpienia jest udanie się do serwisu samochodowego. Serwisanci stosują zazwyczaj:

  • zabieg ozonowania,
  • czyszczenie ultradźwiękami,
  • czyszczenie specjalnymi preparatami chemicznymi.

Każda z powyższych metod oczyszcza i dezynfekuje wszystkie elementy klimatyzacji, które mogły być narażone na pojawienie się grzybów, bakterii oraz innego typu patogenów.

Oczywiście, mogą Państwo samodzielnie czyścić klimatyzację. W takim przypadku w szczególności powinno się pamiętać o tym, aby wyczyścić parownik. Właśnie na tym elemencie układu znajduje się najwięcej drobnoustrojów, pyłów i kurzu. Co więcej, to właśnie parownik stale pracuje w wilgotnym środowisku, więc pojawienie się na nim pleśni jest zazwyczaj pierwszym objawem tego, że klimatyzacja wymaga czyszczenia.

Sezonowe odświeżanie klimatyzacji w warsztacie samochodowym

Decydując się na skorzystanie z usług warsztatów samochodowych, warto pamiętać o tym, że czyszczenie klimatyzacji nie odbywa się wyłącznie w nagłych przypadkach. W praktyce bowiem warsztaty samochodowe oferują opcję sezonowego czyszczenia klimatyzacji, które polega na pełnym jej nabiciu wraz z odgrzybianiem. Warto także skorzystać z usługi sprawdzenia szczelności całego układu.

Oczywiście, cena za taką usługę nie jest mała, ale kierowca, któremu zależy na komfortowej jeździe, powinien rozważyć zadbanie o klimatyzację. Warto przy tym pamiętać, że zanieczyszczona klimatyzacja przyczynia się do powstawania chorób, co też może wiązać się z kosztami np. za leki, a jednocześnie pogarsza ogólne samopoczucie kierowcy i pasażerów.

Jeśli ostatecznie wybór padnie na sezonowe czyszczenie w warsztacie samochodowym, mechanicy zastosują opisane wcześniej metody. Zazwyczaj można się zdecydować na ultradźwięki i ozonowanie lub wybór środków chemicznych charakteryzujących się działaniem odświeżającym i dezynfekującym.

Na jakie produkty warto postawić podczas odświeżania i odgrzybienia klimatyzacji?

Jak zostało to wcześniej zaznaczone, z powodzeniem można samodzielnie przeprowadzić zabieg oczyszczenia, odświeżenia i odgrzybienia klimatyzacji. W takiej sytuacji warto postawić na najlepszej jakości środki do serwisowania klimatyzacji. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z takich substancji powinno odbywać się z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

Właśnie dlatego zachęcamy Państwa do wybierania sprawdzonych, a przede wszystkim bezpiecznych preparatów, które powstały z myślą o środowisku i komforcie użytkownika. Przykładem mogą być preparaty marki Airok, które są biodegradowalne i nietoksyczne. Oznacza to, że ich użytkowanie jest nieszkodliwe i nie naraża Państwa na nieprzyjemną woń, która zwykle towarzyszy innym środkom grzybobójczym. Warto pamiętać o tym z uwagi na fakt, że usuwanie grzybów i pleśni ma na celu ochronę zdrowia.

Samodzielne zadbanie o klimatyzację – czy warto to robić?

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście opłaca się samodzielnie zadbać o klimatyzację. Wydawać się może, że jest to działanie, które lepiej pozostawić profesjonalistom. Do pewnego stopnia jest to prawda. Wynika to z faktu, że bez specjalistycznych preparatów osiągnięcie zamierzonego efektu może być trudne.

Nie ma wątpliwości, że profesjonalne serwisy samochodowe dokonają doskonałego przeczyszczenia klimatyzacji. Zrobią to jednak za pokaźną sumę pieniędzy. Wbrew pozorom dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mogą Państwo zadbać o niemal równie dobre odświeżenie i odgrzybienie klimatyzacji. W efekcie przy zdecydowanie mniejszym nakładzie pracy będzie możliwe osiągnięcie zamierzonego efektu. Oczywiście, samodzielne czyszczenie klimatyzacji nie zastąpi pełnego serwisu, jaki zostanie wykonany w warsztacie. Jeśli więc pojawiło się podejrzenie, że układ klimatyzacji może nie być szczelny lub od dawna nie przeprowadzili Państwo odpowiedniej kontroli, dobrym pomysłem jest udanie się do serwisu.

Jak samodzielnie odgrzybiać i odświeżać klimatyzację?

Jeśli samochód był niedawno przeglądany, klimatyzacja jest nabita i prawidłowo działa, znakomitym pomysłem będzie rutynowe, profilaktyczne odgrzybienie i odświeżenie klimatyzacji. Proces ten jest niezwykle prosty, a jego przeprowadzenie przyniesie bardzo dobre skutki. Dzięki regularnym dezynfekcjom klimatyzacji mogą Państwo zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa podróży i unikną Państwo ryzyka zachorowania np. na choroby układu oddechowego.

Jak samodzielnie przeprowadzić proces odświeżenia i odgrzybienia klimatyzacji? Na początku należy zakupić odpowiedni preparat. Następnie trzeba używać go zgodnie z zaleceniami producenta, a później opuścić pojazd. Niezależnie od zastosowanego preparatu warto dać mu czas na pracę wewnątrz układu klimatyzacji. W trakcie całej procedury należy też unikać bezpośredniego kontaktu z preparatem, gdyż nawet najbezpieczniejszy środek chemiczny jest szkodliwy, jeśli dostanie się np. do oczu. Podczas stosowania preparatów chemicznych zazwyczaj konieczne jest ustawienie maksymalnego obiegu wewnętrznego w samochodzie, co pozwala na lepszą cyrkulację środka w całym układzie klimatyzacji.

Jak w przyszłości uniknąć problemów z klimatyzacją?

Czym innym jest to, jak rozpoznawać zanieczyszczoną klimatyzację i co robić w takiej sytuacji, a czym innym zapobieganie takim problemom w przyszłości. Jak zostało wskazane, podstawowym działaniem profilaktycznym jest regularne, samodzielne czyszczenie klimatyzacji. Warto również poprosić o przeczyszczenie klimatyzacji przy każdym serwisowaniu pojazdu, zwłaszcza gdy wykonywane usługi dotyczą klimatyzacji, np. jej nabijania.

Systematyczność tego typu operacji jest kluczowa, ponieważ dzięki niej będą mogli Państwo uniknąć nagłych, niespodziewanych awarii układu klimatyzacji. Ponadto jest to doskonały sposób na poprawę komfortu podróżowania. Jeśli przewidują Państwo częste i dalekie podróże samochodem, warto przed nimi przygotować pojazd m.in. poprzez przeczyszczenie i odświeżenie klimatyzacji. Dobrym pomysłem jest również regularna wymiana filtra kabinowego.

Nieczyszczona klimatyzacja nie tylko w samochodzie

Nie da się ukryć, że problem zabrudzonej klimatyzacji jest obecny też w domach oraz w miejscu pracy. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się działająca klimatyzacja, jej nawet chwilowe uruchomienie tworzy w urządzeniu warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów. Klimatyzacje mają też tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń w postaci np. pyłów i kurzu.

Regularne czyszczenie klimatyzacji powinno więc dotyczyć również urządzeń domowych. W takim przypadku warto postawić czasem na zwykłe wyczyszczenie odkurzaczem lub wilgotną ściereczką. Co jakiś czas należy zastosować odpowiednią dezynfekcję. W tym celu mogą Państwo wybrać sprawdzone produkty wyróżniające się tym, że nie są szkodliwe dla otoczenia i środowiska. Jest to istotne, gdyż bezpieczeństwo preparatów oznacza bezpieczeństwo domowników.

  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto
Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło